GASZENIE OBJĘTOŚCIOWE
Gaszenie objętościowe (ang. Total flooding) polega na wypełnieniu całej gaszonej strefy środkiem gaśniczym do odpowiedniego stężenia zapewniającego stłumienie pożaru. Niezależnie od ilości urządzeń, które chcemy chronić przed pożarem oraz ich umiejscowienia gazem należy wypełnić całe pomieszczenie.
Wyzwolenie gazu do osiągnięcia 95% stężenia projektowego trwać musi max 60s lub 120s w zależności od normy projektowej. W tym czasie w pomieszczeniu wytwarza się nadciśnienie, którego nadmiar należy usunąć, jednocześnie po wyzwoleniu stężenie gaśnicze musi utrzymać się przynajmniej jeszcze przez 10 min. Stwarza to pewne wymagania dla pomieszczeń czy stref chronionych w postaci:
- konieczności wydzielenia pożarowego strefy gaszonej
- zapewnienia szczelności strefy gaszonej – wykonanie przejść pożarowych, brak otworów na granicy pomieszczenia. Dopływ powietrza z zewnątrz powinien być zamknięty (klapy na wentylacji powinny się zamknąć, klimatyzacja w obiegu zewnętrznym powinna się wyłączyć). Drzwi i okna pomieszczenia powinny zamknąć się – drzwi z samozamykaczem, siłowniki okienne lub uniemożliwienie otwarcia okien.
- konieczność zapewnienia klapy upustowej, która na czas wyzwolenia (60s lub 120s) musi być otwarta aby zapewnić odpływ powietrza tym samym nie dopuszczając do nadmiernego wzrostu nadciśnienia powyżej zadanej wartości. Wartość ta odpowiada wytrzymałości strukturalnej pomieszczenia w najsłabszym jego punkcie i wynosi od 100Pa do 500Pa.